Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
9:00 - 21:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Oblíbená malá psí plemena vhodná do bytu
12.07.2019
Komentáře (0)

Oblíbená malá psí plemena vhodná do bytu

Malá psí plemena vhodná do bytu15 tipů na oblíbená malá psí plemena vhodná do bytu

Je mnoho důvodů, proč si lidé oblíbili malá psí plemena, jsou báječná na mazlení, nespořádají toho tolik, takže jejich krmení vyjde levněji, snadno se s nimi cestuje a také je řada z nich vhodná do bytu, kam se i se svým malým psím pelíškem snáze vejdou. Vyhledávají je jak osamělí lidé nebo senioři, tak i rodiny s dětmi.

 

Pokud vybíráte psa do bytu zvažte kromě velikosti i to, jak moc je daná rasa fyzicky aktivní a jak je na tom s hlasitým štěkotem či vytím. Existují plemena, která štěkají zcela minimálně u ostatních je možné hodně ovlivnit správným výcvikem.

 

Co se týká fyzické aktivity a společenskosti plemene je důležité, aby odpovídala Vašemu životnímu stylu. Jste často doma? Kolik času můžete pejskovi věnovat? V jak velkém bytě bydlíte? Trávíte volný čas na gauči, procházkami, během nebo horskými túrami? To  dost vymykat. Nedá se tak obecně říct, že s některé psí plemeno je vhodné do bytu a jiné ne.

 

Jestliže zvolíte malé plemeno, nezapomeňte tomu přizpůsobit prostor bytu. Kromě běžné přípravy, jako pro každé jiné štěně, je dobré zvážit také pořízení schůdků pro psy, které malým pejskům usnadní výstup na pohovku nebo postel a šetří přitom jejich klouby i páteř.

 

Inspirujte se 15ti malými psími plemeny, vhodnými do bytu, které jsme pro Vás vytipovali. Vybrat si ale budete muset sami. Vybírejte pečlivě a hlavně zodpovědně.

 

Baset - malá psí plemena i do bytu1. Basset

Určitě už jste na procházce potkali psa s typicky dlouhýma ušima a melancholickým až smutným výrazem. Ano, to je basset. Jde o velmi klidné a vyrovnané plemeno. Basset (psáno také baset) je velmi přátelský pes, který vyžaduje společnost svého pána. I když se na první pohled může zdát, že je lenivější, opak je pravdou. Jde o loveckého psa. Ve volné přírodě je potřeba ho dobře hlídat, protože nezapře svůj lovecký původ. Čím je starší, tím jeho aktivita i v přírodě klesá. Má hustou srst, která ho chrání proti vodě a rozmarům počasí, ale kvůli ní nesnáší koupání.

 

Váha Basseta se pohybuje v rozmezí 25 – 30 kg. Je malého až středního vzrůstu, výška v kohoutku dosahuje 33 -38 cm. Baset potřebuje pravidelné čištění uší, protože má citlivé vnější zvukovody. Někomu může vadit, že více sliní, ale to není na závadu. Jen je potřeba dodržovat u něj potřebnou hygienu kolem pysků.

 

Bišonek2. Bišonek

Pokud máte děti, jistě nejednou naléhali, abyste jim pořídili pejska. Takové rozhodnutí je velice zásadní, protože si pořizujete dalšího člena domácnosti na deset až patnáct let. Na druhou stranu získáte ale věrného a oddaného společníka, který se velmi rychle stane součástí vaší rodiny. Vybíráte psa k malým dětem? Určitě zvažte pořízení roztomilého bišonka. Jde o velmi přátelské a hravé plemeno. Bišonek se velmi rychle učí, a tak ho lze poměrně snadno naučit, aby rozuměl základním povelům. Miluje svou rodinu a proto je potřeba umístit jeho pelech tak, aby ji z něj mohl nerušeně pozorovat.

 

I když to na první pohled nevypadá, je to plemeno, které je vhodné i pro alergiky. Jeho až hedvábná kudrnatá srst vyžaduje téměř každodenní jemné pročesávání až na kůži a pravidelné umývání kvalitním psím šamponem. Bišonek váží pouhých tři až sedm kilogramů a měří maximálně třicet centimetrů.

 

3. Boloňský psík

Jestli se chystáte do rodiny pořídit malého psího kamaráda do bytu, pak boloňský psík je správnou volbou. Je to velmi společenský pejsek, který chce být co nejvíc se svou rodinou. Oblíbí si starší společníky, ale i děti. Podobně jako bišonek je i tento pejsek vhodný pro alergiky. Jeho hedvábně jemná srst nelíná. Má rád dlouhé procházky, ale zároveň se dokáže přizpůsobit životnímu tempu svého pána. Nevadí mu cestování, takže na krátké cesty ho můžete brát s sebou.

 

Jeho jemná srst si vyžaduje každodenní péči. Je potřeba ji denně vyčesávat. Ale na druhou stranu se nemusí stříhat. Boloňský psík váží tři až čtyři kila a dosahuje výšky 31 cm. Má bílou barvu.

 

Čínský chocholatý pes - malá psí plemena vhodná do bytu4. Čínský chocholatý pes

Čínského chocholatého psa jen tak nepřehlédnete. Je to plemeno, které nemá srst. Odtud je jeho druhý název čínský naháč. Svým vzhledem bez srsti může v okolí budit pozornost. Chlupy má jen na koncích uší, na tlapách, na hlavě a na ocase. Je to velmi přátelské a přítulné plemeno. Nevadí mu společnost jiných zvířat nebo větší lidská smečka. Má rád dlouhé procházky, při kterých si chce hrát a využívá při nich svou mrštnost a oblibu ve skákání. Přizpůsobí se lehko ale svému pánovi a spokojí se tak i s krátkými vycházkami.

 

Kvůli tomu, že nemá na většině těla žádnou srst, je předurčen k chovu v domácích podmínkách. Péče o srst čínského chocholatého psa je jednoduchá. Obvykle stačí pokožku občas očistit nebo osprchovat. Ve velkém horku je vhodné ji chránit opalovacím krémem. Srst na uších, hlavě, ocase a tlapkách by se měla rozčesávat. Čínský chocholatý pes je vhodný spíše do města. Neměl by být vystavován prašnému prostředí, aby je ho pokožka netrpěla.

 

Čivava - malý pes vhodný do bytu5. Čivava

Do nejmenšího psího plemene na světě byste neřekli, že je odvážný a brání své teritorium a svého pána. Čivava je zároveň ale velmi roztomilá a přítulná. Má ráda krátké i dlouhé procházky. Díky svému malému vzrůstu se bude cítit spokojeně i v tom nejmenším bytě a bude dělat dobrou společnost starším lidem. Svému pánovi je velmi oddaná.

 

Čivavy váží pouhých 1,5 až 3 kilogramy. A jejich výška se pohybuje kolem 20 cm. I přes svůj malý vzrůst se čivava umí pěkně rozštěkat a dát tak o sobě pěkně nahlas vědět.

 

 

Francouzský buldoček6. Francouzský buldoček

Bydlíte v bytě a hledáte ideálního psího společníka na dlouhé večery? Možná je francouzský buldoček pro vás to správné plemeno. Pokud nemáte rádi dlouhé procházky, nebo si je ze zdravotních důvodů musíte odepřít, pak bude buldoček vašim věrným společníkem, kterého byste na dlouhou procházku přemlouvali jen těžko.

 

Francouzský buldoček je společenský pes, který má nenáročnou, nekomplikovanou povahu. Je velmi hravý a družný. Buldočka uslyšíte málokdy štěkat. Hodí se jak do rodiny s dětmi, tak ke starším lidem. Jeho tvrdohlavost, která pro nezasvěcené pozorovatele může působit roztomile, si vyžaduje důslednou výchovu.

 

Buldoček má kvůli stavbě těla sklony k obezitě. Proto je potřeba hlídat jeho tělesnou váhu a dodržovat předepsané dávkování krmiva. Je pro ně také typické „chrápání“, které je způsobeno krátkou dýchací trubicí. Dorůstá výšky 24 – 35 cm v kohoutku a jeho ideální váha v závislosti na výšce je 8 – 14 kg.

 

7. Havanský psík

Havanský psík je malý chlupatý pejsek, který váží jen kolem pěti kilo a je velký ani ne třicet centimetrů. I když je takto malý, je jeho stavba těla statná. Má vlnitou, dlouhou a měkkou srst. Můžete si ho pořídit v různých barvách srsti, od bílé až po černou.

 

S tímto psíkem si užijete mnoho legrace. Je to rozený klaun a rád si hraje a předvádí. Je velmi inteligentní, přívětivý a společenský. Nerad zůstává sám, má citlivou povahu. Je mrštný a pružný. Uvítá každou delší procházku. Celkově bývají tito psi v dobré zdravotní kondici. Pokud byste chtěli domů hlídače, tak havanský psík není to správné plemeno. Sice dokáže hodně hlasitě štěkat, ale to spíš jen proto, aby si vynutil pozornost.

 

8. Holandský pinč

I když je oproti jiným malým psům spíše větší, hodí se holandský pinč skvěle do bytu. Jak jeho název napovídá, je původ tohoto plemene v Holandsku, resp. v Nizozemsku. U nás si ho oblíbilo zatím jen pár chovatelů. Tento pejsek může být vysoký až 40 cm a jeho váha je kolem deseti kilogramů. Na první pohled může toto plemeno působit jako voříšek. Je společenský, má hravou a veselou povahu. Snadno se přizpůsobí životnímu stylu své rodiny.

 

Srst holandského pinče nevyžaduje žádnou zvláštní péči, má totiž samočistící schopnost. Není proto potřeba ji ani nijak často mýt nebo vyčesávat. Pokud se s ním vydáte na dlouhou procházku, bude rád, ale zároveň přijme společnost starších lidí, kteří se podnikají jen na krátké procházky do okolí.

 

Jack Russel Teriér - aktivní malé psí plemeno9. Jack Russel teriér

Obliba malých psích plemen stále stoupá. Mnoho lidí si pořizuje psa do bytu jako společníka. Také děti tyto malé psy milují a tak často je pořizují rodiče právě dětem. Největší zájem pak stoupá v období závěrečného vysvědčení a na Vánoce. Dostat totiž živý dárek je nezapomenutelný zážitek. Pokud pořizujte psa k dětem, měli byste zjistit, jaké má plemeno povahu. Jedním z ideálních plemen vhodných k dětem je Jack Russel teriér.

 

Jack Russel teriér je temperamentní a inteligentní pes s loveckou povahou. I když ho lze chovat v bytě, je nutné mu uzpůsobit režim vzhledem k jeho loveckým pudům. Patří k aktivním psím plemenům, která potřebují několik vycházek denně. Spokojený je, když se může proběhnout. Je vhodný společník k dětem, je hravý a tak vyžaduje hodně pozornosti. Pokud máte doma už jiné domácí zvíře, musíte je naučit zvyknout si na sebe. Jack Russel teriér totiž své lovecké pudy nezapře a třeba vaši oblíbenou kočku by neustále proháněl.

 

Jack Russel teriér váží obvykle kolem pěti kil. Jeho výška je dvacet pět až třicet centimetrů. Má základní barvu srsti bílou, ale může mít černé znaky po celém těle. Potřebuje důslednou výchovu. I přesto se někdy může stát, že se při procházce vydá nekontrolovatelně za svou kořistí.

 

Jezevčík - malé psí plemeno10. Jezevčík

Mnoho lidí si pořizuje malého psa, aby měli společnost a čtyřnohého kamaráda. Pro některé je pes důležitý i z toho důvodu, aby dodržovali jakýsi rytmus a pravidelnost dne, a aby se díky psovi dostali ven na čerstvý vzduch, udělali si procházku. Pokud i vy potřebujete psa jako společníka, ale také parťáka na procházky, pak si pořiďte jezevčíka. Jezevčík je lovecké plemeno. Proto potřebuje pevný výcvik a důslednou výchovu. Ale na druhou stranu je hravý, milý a učenlivý. A také dobrý hlídač, který na každého nezvaného hosta upozorní hlasitým štěkáním.

 

Jezevčíka si můžete pořídit buď hladkosrstého, dlouhosrstého a drsnosrstého. A podle velikosti se dělí na standardní, trpasličí a králičí typ. Váhově se pohybuje mezi třemi až devíti kilogramy, právě podle typu. Jezevčík má krátké nohy a dlouhé tělo. Mívají sklony k obezitě, proto je nutné dodržovat jeho stanovené dávky krmení a dopřát jim dostatek pohybu.

 

Jistě si vybavíte jezevčíka i v různých filmových rolích. Zahrál důležité role v mnoha českých filmech. Nezapomenutelnou roli měl v Arabele nebo ve filmové trilogii Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Jak je z těchto filmů vidět, je to oblíbené plemeno i pro filmaře. Jezevčík se dá totiž vycvičit a naučit mnoha povelům.

 

Knírač malý - malé psí pemeno11. Knírač malý

Vysoce inteligentní pes s hravou povahou bude oddaně dělat radost svému pánovi. Knírači jsou temperamentní a svéhlaví, proto potřebují důslednou východu. Pokud s ním budete chodit na cvičiště, bude šťastný. Ale udělá mu radost také dlouhá procházka a dostatek her.

 

Knírač malý dosahuje výšky třicet až třicet pět centimetrů. Váží obvykle kolem pěti kilo. Jeho srst by se měla zhruba každé tři měsíce tzv. trimovat, aby pak nelínala. Jak jeho název napovídá, jsou pro knírače typické dlouhé mohutné vousy. Věděli jste, že knírač malý má mimořádně vyvinutý čich a tak ho policisté a celníci využívají k vyhledávání drog?

 

12. Maltézský psík

Pokud jste často doma a rádi byste se svým psím kamarádem rádi pyšnili na výstavách, pak je pro vás ideální maltézský psík neboli maltézák. Pro maltézského psíka je charakteristická dlouhá bílá srst. I když to tak na první pohled nevypadá, tak tato srst nelíná a ani nemá typický psí zápach. Na výstavách patří  maltézák mezi nejobdivovanější plemena.

 

Jeho dlouhá srst samozřejmě vyžaduje ale i zvýšenou péči. Pes dorůstá výšky dvacet až pětadvacet centimetrů a jeho váha se pohybuje v rozmezí čtyři až pět kilo. Je to inteligentní pes, velmi přítulný, hravý a vhodný k dětem. Nemá rád samotu a tak uvítá společnost po celý den.

 

Pokud chcete mít výstavního psa s dlouhou srstí, je třeba tuto srst pravidelně udržovat. Denně se kartáčuje a češe, musí se pravidelně koupat. Pokud neplánujete jezdit po výstavách a nemůžete se z různých důvodů věnovat zvýšené péči o srst, můžete maltézského psíka ostříhat zcela nakrátko. I tak půjde o roztomilého pejska.

 

Papilon - malé psí plemeno vhodné k chovu v bytě13. Papillon

Papillon je společenský pes, který je velmi hravý, vitální a má radost ze života. Zároveň je to velmi citlivý pes, který dokáže rychle rozeznat náladu svého pána. Je inteligentní a snadno se učí různým povelům. Papillon měří necelých třicet centimetrů. Má dlouhou srst, a i když na to nevypadá, tak váží maximálně pět kilo. Srst nemá podsadu, proto se nesmí chovat venku a je určený k celoročnímu pobytu v bytě. Samozřejmě i jemu musíte dopřát dostatek venčení.

 

I přesto, že mají dlouhou srst, je péče o ni nenáročná. Nevyžaduje stříhání a ani jinou další péči. Stačí občasné koupání a dvakrát týdně kartáčování. V bytě se chová velmi ukázněně, neničí nábytek ani jiné vybavení bytu. Je to tedy po všech stránkách výborný společník a kamarád vhodný ke všem věkovým skupinám.

 

Pudl - malé psí plemeno14. Pudl

Pudl je celosvětově nejoblíbenější psí rasa. Je to společenské plemeno. Pudly rozlišujeme podle jejich velikosti (velké, střední, trpasličí). Pudl je velmi inteligentní pes. Je vhodný i k dětem, protože je přátelský, učenlivý a aktivní. Tak jako jiní psi, potřebuje i pudl výcvik a důsledné dodržování stanovených pravidel.  Je velmi aktivní, a proto vyžaduje pozornost, je potřeba se mu věnovat. Miluje různé psí sporty (např. agility, obedience, flyball).

 

Na psích výstavách můžete potkat mnoho pudlů. Jejich vzhled je často k výstavám předurčen. Charakteristický je pro ně vysoko nasazený ocas směřující šikmo vzhůru. Srst pudla je bez podsady, a je nutno ji pravidelně česat. Na druhou stranu ale nelíná a je tak vhodný i pro alergiky. Srst mají buď kadeřavou, nebo šňůrovou. Pokud chcete se psem jezdit po výstavách, je nutné počítat s tím, že péče o jeho srst bude časově náročná. Velikost pudlů je od dvaceti čtyř až po šedesát centimetrů. Záleží na tom, o jaký druh jde.

 

Jorkšír - malé psí plemeno15. Yorkšírský teriér

Jorkšír je i přes svůj malý vzrůst velmi odvážný, energický a temperamentní pes. Je oddaný a miluje svou rodinu. Svoji ostražitost dává najevo hlasitým štěkotem. Potřebuje důslednou východu. Má rád pohyb a účast na různých psích sportech je pro něj radost. Jeho váha se pohybuje kolem tří kilogramů, výška je pak okolo dvaceti centimetrů.

 

Yorkšír má dlouhou srst, která vyžaduje hodně péče. Pokud chcete mít výstavního psa s dlouhou srstí až na zem, musíte jí věnovat mnoho péče. Je potřeba ji pravidelně pročesávat a kartáčovat. Jorkšíři mívají problém se zubním kamenem, se kterým si ale každý veterinář dobře poradí. V každém případě je jorkšír dobrý a oddaným společníkem, který vám bude dělat rád společnost.

 

Další menší a malá psí plemena:

 • Foxteriér
 • Krysařík
 • Kavalír king charles španěl
 • Lhasa Apso
 • Mops
 • Grifonek
 • Anglický kokršpaněl
 • Japonský špic
 • Italský chrtík
 • Opičí pinč
 • Pekynéz
 • Trpasličí pinč
 • Sheltie
 • Ši-tzu

 

Uvažujete o pořízení psího mazlíčka?

Vlastníte některého z výše oblíbených psích plemen? Podělíte se s ostaními o svých zkušenostech?

Máte staršího nebo nemocného pejska?

 

Odpovědět můžete do komentářů.

Máte-li další otázky, neváhejte a napište nám do komentáře. Odpovíme vám a pokud bude zájem, napíšeme o tom i článek. Děkujeme.

Jsme Easy Upp - výrobce schůdku pro malé, staré nebo nemocné psy (klouby, po operaci).

Maloobchod i velkoobchod.

Případnou kooupí některého z našich výrobků podpoříte 100% českou firmu a značku.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

O nás

Jsme Easy Upp - český výrobce schůdků k pohovce nebo posteli pro malé, starší nebo nemocné psy (špatná pohyblivost, klouby, po operaci a podobně).

Maloobchod i velkoobchod.

Koupí některého z našich výrobků podpoříte 100% českou firmu a značku. Děkujeme.

 


 

Reference od zákazníků

Máte podobné fotografie?
Kontaktujte nás.

Rádi poradíme a pomůžeme. Kontaktujte nás
Logo
EasyUpp - schůdky k pohovce pro malé a starší psy
Tereza Jíšová
9:00 - 21:00
EasyUpp.cz - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz